Mekanik saatler

Mekanik saatler diğer saatlere benzemez. Üstelik çoğu mekanik saat (kol hareketiyle çalışan otomatik saatler veya kurmalı saatler) zamanı tam olarak doğru da göstermez. Mekanik saatlerin hassasiyeti yerçekimine, saatin yaşına, mekanizmasının yıpısına ve bir nebze de sizin saati kullanım alışkanlıklarınıza göre değişiklik gösterirler.

Zamanı doğru gösteren bir saat istiyorsanız kuvars (quartz) bir saat almalısınız. Aslında bir saat almanıza bile gerek yok bence, cep telefonunuzun saati size zaten doğru zamanı gösterecektir. Hem bilgisayarlar da var, sağ alt köşeye bakın mesela, işte orada saat her zaman dakik ve yeterince hassas.

Ama sizinle birlikte yaşlanan, size uyum gösteren, bir kaç dakika geri veya ileri gidebilen otomatik veya kurmalı saatleri kullanmanın keyfi de başkadır. İnce bir zevktir mekanik saatlerle ilgilenmek, herkesin kafayı hızla bozduğu bir dünyada, durup düşünmenin aracıdır mekanik saatler. Zaman üzerinde düşünmenin bir yoludur. Marcel Proust’un yazdıklarını gönülden anlamak için biçilmiş kaftandır mekanik saatler. Fotoğrafların büyülü dünyasında duran zamanının, gerçek dünyadaki geçen zamanın çelişkisini farketmektir.

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s