ZAMAN SULARINDA YÜZEN BALIKLAR


Saatler okyanusa benzer. Saniyeler köpük gibidir, yaşadığımız şimdiki zamanı simgeler, ömrümüzün akıp giden dakikalarını gösteren yelkovan dalgalara benzer, akrep ise derinlerdeki gücüyle doğanın dengesini sağlayan derin akıntılardır.

Saniye ibresini harekete geçiren hafif rüzgar, ritmik kıpırtısıyla gücünü yelkovana aktarır, yalkovan aldığı bu enerjiyi akrebe verdiğinde akıntı ilerler. Bu noktadan sonra biteviye devam eden bir süreç başlamış olur, gözlerimize ve kulaklarımıza acı tatlı sözler söyleyen bir ezgi duyulur.

Saatler sevincimizi veya üzüntümüzü gösteremez. Bunu ancak biz yapabiliriz. Her saatin arkasında matematik bir kurgu, soyut bir fikir vardır, ortaya çıkan nesne ise insan uygarlığının somut amaçlarına hizmet eder.

Her saat mimari bir yapı gibi geometrik bir bütündür. Tüm zamanların en büyük fotoğrafçılarından biri -bence birincisi- olan Henri Cartier-Bresson’un fotoğraflarındaki geometriyi gördüğünüz vakit görünüşte 2 boyutlu olan fotoğrafın kapıları da açılır ve her güzel fotoğraftan ayrı bir tat alırsınız. İşte bazı saatler de böyledir, bir ustanın eseridir, bizi bize gösterir, hayatı ve ölümü daha iyi anlamamızı sağlar.

Her saatin içinde elde ettiği enerjiyi israf etmeden durmaksızın çalışmak ve üretmek isteyen bir atölye vardır ve burada hemen her şey biribirine bağlıdır. Her parça önemlidir burada. Hakiki bir saatte hor görülen yahut gereksiz denebilecek bir şey yoktur, olamaz. Mekanizmaların içinde ucuz kahramanlar da küçük dağları ben yarattım diyen yöneticiler de yoktur. Boyutu ne olursa olsun her parça takım çalışmasının içinde görev alır, her parça sorumludur, önemlidir.

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s