Kurmalı saatlere dair

Otomatik saatlerin (hele kronometreli ise) güzelliğine kapılan mekanik saat sevenlerin gözüne perdeler inmiştir sanki, pürdikkat bileğin üzerindeki o ince titreşimi hissettiği vakit, bir de kendi içinde bir dünya olan bu zaman makinesinin mekanizmasını gördüyse artık onu tutacak bir güç bulunmaz. İçindeki taze hevesle yeni otomatik saatlere doğru gönlü akmaya başlar.

Fakat kurmalı saatler böyle değildir, geçici, uçucu heveslere kapalıdır. Kurmalı saatler bugün artık Marcel Proust’un 7 ciltlik Kayıp Zamanın İzinde‘sini veya James Joyce’un Ulysses’sini okumak gibidir, tutku, ihtiras ve kök salmanın bir dışavurumudur, kendi geleneğini yaratma arzusudur.

Otomatik mekanizma bazen saati kolunuzda unutmanıza olanak tanır, kurmalı saatler ise belirgin aralıklarla kendini hatırlatmayı bir vazife bilir. Eğer onunla ilgilenmez iseniz sizi derin bir suskunluk karşılayacaktır.

Kurmalı saatlerin sorumluluk duygusunun canlı bir örneği olduğuna işaret etmek isterim. Otomatik bir saati bileğinize takmanız yeterlidir, oysa kurmalı bir saati sadece bileğe takmak yetmez, onu sevip saymaz, akşamları ayarlamak bir şölendir, merasimdir vey adeta dini bir ayindir.

Saatin tacını (kurma kolunu) çevirirken, çarkların içe dönük bir edayla hareketleri ve saaten kulaklara tırmanan o tıkırtı sesleri bambaşka bir haz kaynağıdır aynı zamanda, çarkların dönüşünü duymak, bilmek her şeye rağmen, bütün acılara ve kötülüklere rağmen hayatın devam ettiğinin, dünyanın dönüşünün bir göstergesi gibidir.

24 ve 60 rakamları Babil’de kutsal bilinirdi, saatlerin üzerinde onların bize bıraktığı miraslardan biri olan sayılara bakıyorum ve saati kurmaya başlıyorum:

Tıkır da tıkır, gözümün önüne okulun bahçesinde top oynayan çocukları izlediğim günler geliyor (1975 olmalı), tıkır da tıkır, lisede tanıştığım ve 20. yılını kutladığım bir dostluğun başlangıcını hatılıyorum ve masanın üzerindeki Bezik Oynayan Kadınlar kitabını görüyorum, tıkır da tıkır, dünya hatıralar denizinde yüzüyor…

Reklamlar


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s