Kirkor Usta, La Tonkinoise ve minyatür mekanik takılar

Kadim Anabala Pasajı‘nda kuyumcu dostum Kirkor Usta ile konuşurken, “Bak Mehmet, sana bir şey göstereceğim” dedi. Sonra ben meraklı gözlerle onu izlerken, o kalkıp vitrinin bir köşesinde duran bir yüzüğü getirdi bana (kadınların pek sevdiği güzel şeylerle dolu olan bu vitrine pek bakmam, bazen üzerlerinde takılar bulunan küçük biblolara bakarım sadece). O sırada “Benim bir yüzükle ne işim olur ki?” diye düşündüm.

Ancak yüzük görüş mesafesine girince anladım ne olduğunu, dikkat etmeyip uzaktan kehribar benzeri bir taş zannettiğim şey meğer ufacık bir saat imiş, görür anlamaz gülümsedim. Kirkor Usta diğer kuyumculara benzemez, müşteri gelsin diye bekleyip durmaz, dükkanda bir de tezgahı olduğu için, müşteri olmayınca çalışır durur. Genelde üretmeyi sevmeyen bir millet olduğumuzu düşündüğüm için, üreten insanları çok seviyorum, yaratıcı fikirlere de saygım var, bu nedenle aslında ilgi alanımda değil ama mücevher ve takı sınıfına giren bu tarz çalışmaları bir kenara not almıştım, şimdi yazmanın vaktidir.

Yüzük saatler ilginç bir konu, bu tarz saatler/takılar yüzyıllar öncesinden beri yapılıyor elbette, fakat görmek yine de çok heyecan verici. Sadece estetik bir hazdan ibaret olmayıp zamanı da gösteren veya zaman makinelerine gönderme yapan bir yüzük tasarlamak, yapmak iyi bir fikir.

La Tonkinoise ise Paris’te. Onu da çok beğendiğim bir blog olan Autohand sayesinde keşfettim.

Chantal Hanım’ın marifetli elleri eski nesneleri ve saatleri toplayıp bunları eşi benzeri olmayan takılara (kolyelere ve broşlara) dönüştürüyor.

Mekanik saatlerin parçalarının bir yerlerde çürüyüp gitmesi ve çöpe atılması yerine yüzük, kolye veya kol düğmesi olarak kullanılmasının bir çeşit geridönüşüm uygulaması olduğunu düşünüyorum. Bu saatlerin çalışması hoş olurdu gerçi, ama bu halleriyle bile yaşıyorlar ve işe yarıyorlar ayrıca saatin mekaniğine çok fazla müdahale edilmediyse ileride tekrar bir kol veya cep saatine dönüştürülmeleri de imkanlar dahilinde.

Fakat bazı örnekleri var ki hem saatin hem takının doğasından öteye geçip minyatür mekanik heykellere dönüşmüşler.

Konuyu biraz araştırınca, mekanik saatlerin kullanıldığı başka takılarla da karşılaştım. Meraklıları aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi daha fazla örnek bulabilir.

Linkler:

Steampunk Vintage Watch Clockwork Ring

19moons’ photostream MECHANIQUE Vintage Watch Rings

Reklamlar

One Comment on “Kirkor Usta, La Tonkinoise ve minyatür mekanik takılar”

  1. Bolat dedi ki:

    Döktürmüşsün gene Mehmet, sayende güzel şeyler öğreniyoruz. Emeğine sağlık.A.Osman Bolat


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s